Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Nejznámější české horské středisko Špindlerův Mlýn je nejen největší horské středisko v Krkonoších, ale také největší a nejznámější v celé České republice.

Leží v nadmořské výšce 575 – 1555 m na řece Labi, jen několik kilometrů od jejího pramene, přímo v srdci nejvyšších českých hor Krkonoš. Svérázné kouzlo zdejších hor, dnes chráněné Krkonošským národním parkem, obdivují návštěvníci již po staletí.

Špindlerův Mlýn je vhodným místem jak pro rodinnou dovolenou tak pro obchodní setkání či kongresovou turistiku. Na své si tady přijdou jak zastánci poklidné relaxace uprostřed horské přírody, tak příznivci sportů či zábavy stejně jako milovníci mondénních horských hotelů.

Od jara do podzimu si tady můžete vychutnávat krásu horských říček a hřebenů – pěšky nebo ze sedla kola či koně. V zimě tu naleznete nejlépe vybavené lyžařské středisko České republiky s 25 km sjezdových tratí, 3 snowparky a 85 km běžeckých tratí. Po celý rok můžete využít řady možností pro sportování, adrenalinové zážitky či wellness a večer posedět v některé z mnoha hospůdek i luxusních restaurací. jsou zde tradičně pořádány sportovní akce mezinárodního a světového významu. Každý si tady dozajista najde to své.

Neváhejte prozkoumat jedinečnou atmosféru tohoto místa. Pozorní a ohleduplní návštěvníci jsou vřele vítáni.

Krkonoše

Špindlerův Mlýn obklopují ze všech stran hory, které jsou známé svou jedinečností. Vrcholové partie Krkonoš jsou unikátní pro přírodovědce, kteří jim někdy říkají ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Není to jen kvůli drsnému klimatu které panuje na vrcholech – hraniční hřebeny jsou první bariérou, která stojí v cestě větrům vanoucím od studených moří na severu a severozápadě – ale také díky nápadné podobnosti reliéfu hor a jejich přírody se Skandinávskými horami daleko na severu. Při posledních dobách ledových sem z Arktidy přišly rostliny a živočichové a zůstaly tady dodnes i po oteplení, právě díky studenému podnebí na vrcholcích. Budete-li pozorní, zaslechnete například na Úpském rašeliništi pod Sněžkou krásný hlas slavíka modráčka tundrového nebo zahlédnete nenápadný ostružiník morušku – to jsou jen dva příklady dávných návštěvníků ze severu, kteří se tu zabydleli.

Nesmírně zajímavé jsou také svahy a dna karů – ledovci vyhloubených údolí, do nichž jako do trychtýřů popadala pestrá směsice rostlin a malých živočichů, které větry přivanuly z různých končin.

Nižší svahy hor jsou zase zajímavé svéráznou krajinou, která vznikala po staletí vzájemným působením přírody a budního hospodaření člověka.

Je tak mnoho důvodů, proč je místní krajina od roku 1963 chráněna Krkonošským národním parkem. Pomozte nám ji udržet pro další pokolení i vy…